Piotr Biernacki kierował Fundacją Standardów Raportowania od jej utworzenia w grudniu 2015 r. W tym czasie Fundacja opracowała Ogólne Standardy Raportowania 1 i 2, które spółki publiczne stosowały w ramach raportowania informacji cenotwórczych oraz SIN – Standard Informacji Niefinansowych, dzięki któremu wiele spółek wdrożyło z sukcesem raportowania informacji ESG. Fundacja prowadziła też serwisy z danymi i informacjami wykorzystywanymi nie tylko przez spółki, ale przez inwestorów, przedstawicieli świata nauki i innych interesariuszy, takie jak MARopedia (internetowa encyklopedia na temat rozporządzenia MAR) i kompletna, aktualizowana na bieżąco baza wszystkich raportów niefinansowych opublikowanych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Fundacja uczestniczyła aktywnie w kształtowaniu regulacji prawnych Unii Europejskiej, konsultując m.in. zmiany w rozporządzeniu MAR, powstający system unijnej Taksonomii działalności zrównoważonej środowiskowo, czy reformę systemu raportowania ESG, której skutkiem jest dyrektywa CSRD i ESRS – Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju. Fundacja prowadziła także samodzielnie i we współpracy z partnerami liczne analizy i badania, wśród których jest m.in. CCA – Badanie Świadomości Klimatycznej Spółek. Wszystkie wyniki prac Fundacji, publikowane w formie raportów i infografik, były zawsze udostępniane wszystkim zainteresowanym bezpłatnie.
– Od początku istnienia Fundacji jej celem było podnoszenie przejrzystości informacji publikowanych przez przedsiębiorstwa. Realizacji tego celu służyły działania związane z rozporządzeniem MAR, przyświecał nam także, gdy tworzyliśmy z gronem dwudziestu ekspertów Standard Informacji Niefinansowych. Liczne konferencje, które organizowaliśmy z pomocą naszych partnerów, pomogły wielu przedstawicielom spółek przygotować się do zmian w raportowaniu. – powiedział Piotr Biernacki.
– Każda organizacja ma dynamikę swojego rozwoju. Od ponad dwóch lat jestem intensywnie zaangażowany w prace nad systemem europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju. Nadszedł więc czas na zmiany w samej Fundacji. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim partnerom, którzy przez lata współfinansowali działalność FSR i dzięki temu umożliwili opracowanie tak wielu materiałów służących dobru publicznemu, a także wszystkim ekspertom, którzy wnosili swoją wiedzę i doświadczenie w badania i analizy przygotowane przez nas. Fundację przekazuję w ręce Magdaleny Raczek-Kołodyńskiej, z którą mam zaszczyt współpracować od wielu lat i która poprowadzi FSR w kolejnych latach. Cele, dla których Fundacja powstała, pozostają aktualne i widzę dla niej miejsce na scenie najbardziej aktywnych w Polsce profesjonalnych organizacji pozarządowych. – dodał Piotr Biernacki.
Magdalena Raczek – Kołodyńska od ponad 10 lat jest aktywnie zaangażowana w projekty edukacyjne i badawcze z zakresu zrównoważonego rozwoju. Od 2008 roku związana jest ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych, od kilku lat pełniąc funkcję Wiceprezesa Zarządu. W latach 2012-2017 współtworzyła i koordynowała projekt „Analiza ESG spółek w Polsce”, którego celem była popularyzacja zagadnień zrównoważonego rozwoju. Członkini grup roboczych i inicjatyw mających na celu popularyzację raportowania niefinansowego m.in. Grupy roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji; Rady Ekspertów w konkursie Liderzy Odpowiedzialnego Biznesu; Jury Konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju; Grupy ds. raportowania niefinansowego; Zespołu Redakcyjnego Standardu Informacji Niefinansowej (SIN). Od 2017 roku koordynator projektu „AKADEMIA PARKIETU dla zaawansowanych inwestorów i emitentów”. Współautorka publikacji oraz artykułów na temat komunikacji korporacyjnej on-line spółek giełdowych oraz raportowania niefinansowego.
– Od wielu lat miałam okazję obserwować działania Fundacji i czuję się zaszczycona, że teraz będę miała okazję być jej częścią. Na pewno w ramach dalszych działań Fundacji skupimy się na obszarze, który w najbliższych latach będzie szczególnie problematyczny dla firmy, czyli sprostanie nowym wymogom raportowania zrównoważonego rozwoju. Kilka lat temu SIN, który miałam przyjemność współtworzyć, pomógł firmom uporać się z wyzwaniami dyrektywy NFRD. Teraz czas na działania edukacyjne, które pozwolą na prawidłowe zrozumienie i wdrożenie dyrektywy CSRD i Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, tak aby firmy nie tylko prawidłowo wypełniły obowiązki raportowania, ale przede wszystkim uzyskały szersze spojrzenie na swój biznes i zaczęły uwzględniać czynniki zrównoważonego rozwoju w swych codziennych decyzjach. – mówi Magdalena Raczek-Kołodyńska.
– Bardzo się cieszę, że Piotr Biernacki, który stworzył Fundację i przez wiele lat nią kierował, nadal będzie uczestniczył w projektach badawczych i edukacyjnych prowadzonych przez Fundację dzieląc się swoją wiedzą ekspercką i doświadczeniem. – dodała Magdalena Raczek-Kołodyńska.